Save $50 (Or More) a Month: Pack Your Own Lunch

mobile-opt-in-2
This Post Contains Affiliate Links - Disclosure Policy

lunchToday’s frugal tip is to start packing your own lunch.

The savings on this one is pretty obvious- you can probably pack your own lunch for under $1- and unless you are going light on the $.99 menu at McDonald’s you are most definitely going to pay more than $1 for lunch.

If you were spending even 4 dollars a day to buy lunch that is going to cost almost $100 a month ($1200 a year)- while packing a lunch may only cost $22-25 a month- BIG savings!!

If you have a frugal tip email it to FFD. We would love to share it.

This Post Contains Affiliate Links - Disclosure Policy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>